Använd inte toaletten som papperskorg. Skräp och fett ställer till stora problem i våra reningsverk.
Stora problem- Om alla visste vilka problem skräp kan ställa till i pumpar och ledningar. Det kan ta en halv dag att lyfta upp en pump för att ta bort en trasa som fastnat. Det blir dyrt och är ur arbetsmiljösynpunkt förkastligt, säger utvecklingsingenjör Margareta Lundin Unger.
I värsta fall kan skräp orsaka stopp med översvämning och utsläpp av orenat avloppsvatten.
Bara avföring och papperToaletten är endast till för kiss, bajs och toapapper. Skaffa en papperskorg till badrummet. I den kan du slänga skräp som tops, hår, tamponger, blöjor, kondomer, hushållspapper och bomullstussar. Detta ska inte slängas i toaletten.
Inget fettFett ställer också till problem. Häll inte ut matolja och fett i diskhon. Det kan bli stopp i avloppet. Torka ur stekpannan med hushållspapper innan du diskar den.
Mer information lämnas avTeknik / Hammargårds reningsverkTelefon: 0300-83 46 90E-post: margareta.lundin@kungsbacka.se