Kungsbacka kommun jobbar med att försöka uppnå den av regeringen fastlagda nollvisionen. Arbetet består bland annat i att kartlägga och utforma gatumiljön inom Kungsbacka centralort så att hänsyn tas till alla trafikantgrupper, ur trafiksäkerhetssynpunkt, på ett tillbörligt sätt.
FramkomlighetDet är viktigt att bilarnas framkomlighet får en relativt hög prioritering på infartsvägar och genomgående ringleder. I centrum och i bostadsområden ska däremot fotgängarnas framkomlighet ha en högre prioritet. Fotgängarens framkomlighet styrs också av de regler som gäller vid till exempel ett övergångsställe. Vad det är för skillnad mellan ett övergångsställe och en gångpassage kan du läsa mer om under avsnittet Övergångsställe.
HastighetBilarnas hastighet är en viktig parameter för fotgängarnas säkerhet där bilar och fotgängare vistas i samma miljö. Hur mycket människokroppen klarar kan du läsa under avsnittet Krockvåld. Hur ett gupp ska vara utformat för att säkra att fordonens hastighet hålls så låg att en fotgängare inte riskerar att dödas samtidigt som fordonpassagerare inte ska få men i form av till exempel ryggskador kan du läsa under avsnittet Farthinder.SiktHur lång sikt som erfordras under olika förhållanden och hur häckar skall klippas för att vi ska få den sikten läser du mer om under avsnittet Sikt.
MopederVad det för hastighet och regler som gäller för olika typer av mopeder kan du läsa om under avsnittet Mopeder.
Mer information lämnas avTrafikingenjör Camilla GraadTelefon: 0300-834648E-post: camilla.graad@kungsbacka.se