www.kungsbacka.se Din länk till kommunen
Kommun Barn & Utbildning Stöd & Omsorg Fritid Kultur Bygga & Bo Gator & Trafik Näringsliv Turism
Kultur
Barn- & ungdomskultur
Bibliotek
Bidrag & Kulturpris
Dokumix/dokumentär
Evenemang
Film & foto
Konst
Kultur & skola
Kulturhuset Fyren
Kulturmiljövård
Bygd att bevara
Båt- och sjöfartsmuseet
Fjärås Bräcka
Hembygdsmuseum
Kulturreservatet Mårtagården
Stenvalvsbron
Tidningsmuseum
Tjolöholms slott
Äskhults by
Musik
Mål & Policy
Presenten
Teater
Hitta direkt
Öppettider & adresser
Kungsbacka Teater
Kontakta oss
På bio just nu
Gratis råd för gamla hus
Boka lokal
Föreningsregister
Blanketter
Vem bestämmer
Kvalitetsdeklarationer
Lämna dina synpunkter
Kartor
 Anpassa text
 English
 Deutsch
 Följ oss på:
   Fronter
   Insidan
Kultur  Kulturmiljövård  Stenvalvsbron
Stenvalvsbron

Stenvalvsbro får nytt liv
Den gamla vackra bron över Rolfsån i Hanhals socken är nu restaurerad och iordningställd för att bli gång- och cykelbro i det allmänna vägnätet. Den återinvigdes den 29 oktober av landshövding Karin Starrin.

Stenvalvsbron, känd som Rolfsbron, byggdes under slutet av 1600-talet. Med sina tre valv  spänner den över Rolfsåns vatten. Två av valven har ohuggen gråsten, det vill säga  bergarter som granit och gnejs. Det tredje - norra - valvet har huggen gråsten och antas därför ha gjorts om. Den gamla bron är till största delen murad utan murbruk, den är "kallmurad". Det murbruk som använts har tillkommit i modern tid som ett försök till förstärkning.

Betecknas som fornlämning
Restaureringen har varit ett samarbete mellan Vägverket, Länsstyrelsen och Kungsbacka kommun (Kultur och turism). Samarbetet kommer sig av att Rolfsbron betecknas som fornlämning enligt Kulturminneslagen. Budgeten var inledningsvis på cirka tre miljoner. En del av summan betalas av Länsstyrelsen. Ulf Hedin vid Vägverket är projektledare. Själva arbetet har utförts av PEAB, som i sin tur anlitat experter bland annat för stenarbetena. Wivi-ann Reit, vid Kultur och turism, har bevakat restaureringens kulturhistoriska aspekter i sin roll som antikvarisk kontrollant.

När Rolfsbron nu invigs får både cyklister och fotgängare chansen att färdas i historiens fotspår. Vägsträckningen är tämligen oförändrad åtminstone sen mitten av 1800-talet. Enligt äldre kartor skall vägen ha gått alldeles utanför gamla hembygdsgården och sedan anslutit till dagens vägsträckning. Söderut svängde vägen av cirka 300 meter efter bron och gick parallellt med den väg som finns idag.

Under 1900-talets första år kom den begynnande bilismen och dess fasansfulla hastigheter att resultera i dödsolyckor på bron. Marknadsölet kan i vissa fall ha påverkat både hastighet och svängradie. Med tiden blev fordonen alltför tunga för de gamla stenvalven. År 1929 lät man bygga en ny bro cirka 150 meter uppströms. Rolfsbron stängdes för lastbilar och förbudsskyltar sattes upp. Motortrafikbron från 1929 har precis rivits. Dagens bilister kör istället över en nybyggd bro ytterligare några meter uppströms.

Efter invigningen, då landshövdingen väntas ta de första tramptagen över stenvalven, är det fritt  för allmänheten att uppleva den gamla Rolfsbron. Restaureringen har gjorts så fint att man idag kan njuta av bevarade inslag från 1600-talets stenvalv till 1900-talets patinerade förbudsskyltar ? allt till ljudet av Rolfsåns stilla porlande. 

Mer informatiom lämnas av
Antikvarie Wivi-ann Reit
Telefon: 0300-83 83 74
E-post: wivi-ann.reit@kungsbacka.se

Stenvalvsbron
  Den 29 oktober 2004 togs den gamla stenvalvsbron åter i bruk.
  Foto: Ina Langsberg
 
 
 
Uppdaterad:  2004-10-28 
Kungsbacka kommun · 434 81 Kungsbacka · 0300-83 40 00 · info@kungsbacka.se