www.kungsbacka.se Din länk till kommunen
Kommun Barn & Utbildning Stöd & Omsorg Fritid Kultur Bygga & Bo Gator & Trafik Näringsliv Turism
Kultur
Barn- & ungdomskultur
Bibliotek
Bidrag & Kulturpris
Dokumix/dokumentär
Evenemang
Film & foto
Konst
Kultur & skola
Kulturhuset Fyren
Kulturmiljövård
Musik
Kammarmusikfestival
Kulturnatt
Kungsbacka Konsertförening
Särö Musiksällskap
Mål & Policy
Presenten
Teater
Hitta direkt
Öppettider & adresser
Kungsbacka Teater
Kontakta oss
På bio just nu
Gratis råd för gamla hus
Boka lokal
Föreningsregister
Blanketter
Vem bestämmer
Kvalitetsdeklarationer
Lämna dina synpunkter
Kartor
 Anpassa text
 English
 Deutsch
 Följ oss på:
   Fronter
   Insidan
Kultur  Musik  Elias Stråkkvartett
Elias Stråkkvartett


Prisad kvartett

Medlemmarna av Elias Stråkkvartett är alla baserade i Storbritannien men är ursprungligen från Frankrike, Skottland och Sverige. Kvartetten grundades 1998 vid Royal Northern College of Music i Manchester, där de instruerades av den framlidne Dr. Christopher Rowland. De studerade även under ett år för Alban Berg-kvartetten vid Hochschule für Musik i Köln. Andra lärare inkluderar Amadeus,- Endellion- och Vermeerkvartetterna, Hugh Maguire, György Kurtág, Gábor Takács-Nagy, Henri Dutilleux, Paul Katz, Rainer Schmidt, Kim Kashkashian och Milan Skampa. Kvartetten erhöll andrapris och Sidney Griller-priset vid The 9th London International String Quartet Competition 2003, som Johnstonkvartetten, och var finalister i Paolo Brociani-tävlingen 2005.

De har framträtt i Storbritannien, Frankrike, Tyskland, Sverige, Österrike, Italien, Australien och i Förenta Staterna, i konsertsalar såsom Wigmore Hall, Purcell Room, Snape Maltings Concert Hall, Ketlle's Yard, Bridgewater Hall, Fairfield Halls, Stockholms Konserthus, Auditorium du Louvre-Paris och i Jordan Hall i Boston, och de har framträtt i radio i Storbritannien, Frankrike och Sverige.

I oktober 2009 genomfördes en residency i Wigmore Hall, och de turnerade i Australien i september 2009. De har framträtt med artister som Andrew Marriner, Ralph Kirshbaum, Joan Rogers, Mark Padmore, Roger Vignoles, Michel Dalberto, Peter Cropper, Bernard Gregor-Smith, Robin Ireland, Adrian Brendel, Anthony Marwood och med Endellion-, Navarra- och Vertavokvartetterna.

Inspelningar
Kvartetten har spelat in en Mendelssohn-CD, en skiva med musik för stråkkvartett och harpa, en skiva med Goehrs pianokvintett och kom nyligen ut med en skiva i Wigmore Live-serien.

Ny skiva
Elias Stråkkvartett utnämndes nyligen till deltagare i BBC Radio 3?s New Generation Artists scheme. De ska snart släppa en CD med kvartetter av Benjamin Britten. Framtida engagemang inkluderar konserter i Amsterdam, Concertgebouw, och New York i Carnegie Hall.

Medlemmar
Sara Bitlloch, violin
Donald Grant, violin
Martin Saving, viola
Marie Bitlloch, cello





 

  Elias Stråkkvartett spelar på Kungsbacka Kammarmusikfestival
 

Sara Bitlloch

Martin Saving

Donald Grant

Marie Bitlloch

You-tube-klipp med Elias Stråkkvartett 

 
 
Uppdaterad:  2010-06-01  Eva Ralph
Kungsbacka kommun · 434 81 Kungsbacka · 0300-83 40 00 · info@kungsbacka.se