Ljud som vi känner oss störda av och som vi helst vill slippa kallas för buller. Olika personer har olika uppfattningar om vad som är buller. Det oönskade ljudet kan bero på typen av bullerkälla, mottagningsförhållanden och personens känslighet. När man bedömer vilka krav som ska ställas på den eller det som bullrar tar man hänsyn till detta. Dessutom bedömer man vad som är ekonomiskt och tekniskt rimligt att åtgärda. Alltför höga ljudnivåer resulterar i buller som kan skada vår hörsel. Men även buller på betydligt lägre nivå än den som ger oss hörselskador påverkar oss, och kan ge upphov till stress, trötthet eller allmän olust.
Om du störs av buller
I miljöbalken anges att en bostad ska ge betryggande skydd mot buller. För restauranger, industrier, trafik med mera finns riktvärden för buller. Du hittar gällande riktvärden på Naturvårdsverkets webbplats.
Du som störs av buller kan anmäla detta till Miljö & Hälsoskydd. Både fastighetsägaren och verksamhetsutövaren kan tvingas vidta åtgärder om det finns risk för att olägenheter för människors hälsa eller miljön uppstår. Fastighetsägaren eller verksamhetsutövaren kan också föreläggas att utföra och bekosta bullermätningar och utredningar om Miljö & Hälsoskydd finner det nödvändigt. Med stöd av miljöbalken kan även krav ställas på att förebygga olägenheter.
Vägtrafikbuller
Om du upplever att du blir störd av trafikbuller vid din bostad ska du i första hand kontakta ansvarig väghållare. Det är förvaltningen för Teknik i Kungsbacka kommun som ansvarar för vägarna i kommunens tätort, det vill säga de onumrerade vägarna med namn. Trafikverket ansvarar för de statliga, numrerade, vägarna, de så kallade fjärrlederna som till exempel E 6, väg 158 (Säröleden) och 939 (Varbergsvägen). Förvaltningen för Teknik och Trafikverket genomför i enlighet med sina bullersaneringsplaner åtgärder för att reducera trafikbuller. Oftast reduceras ljudnivån genom att man bygger bullerplank eller bullervallar.
Industribuller
Naturvårdsverket har gett ut allmänna råd och riktvärden (SNV 1978:5) för bedömning av buller från industrier, både befintliga och nyetableringar. Buller från industrier kan komma från fasta installationer t.ex. fläktar, skorstenar, panncentraler, kompressorer, transporter inom industriområdet eller materialhantering. Störande industribuller orsakas ofta av flera bullerkällor inom ett industriområde som tillsammans ger en hög total ljudnivå. Det kan därför vara svårt att avgöra vilka åtgärder som behövs för att minska störningarna.
Övrigt buller
Exempel på övriga bullerkällor är tåg- och flygtrafik, nöjeslokaler, ventilation, motor- och skjutbanor. Även här finns gällande riktvärden som ska följas.
Mer information lämnas av miljöskyddsinspektörerna
Annika Olsson
Telefon 0300-83 49 69
E-post: annika.olsson@kungsbacka.se
Lisa Carlsson
Telefon: 0300-83 49 72
E-post: lisa.carlsson@kungsbacka.se
Nina Zackrisson
Telefon:0300-83 41 34
E-post: nina.zackrisson@kungsbacka.se
Tina Bodin
Telefon: 0300-83 41 44
E-post: tina.bodin@kungsbacka.se