Hemtjänsten i Kungsbacka kommun

Hemtjänsten i Kungsbacka kommun är namnet på den kommunala hemtjänsten i Kungsbacka. Vi som arbetar här är anställda av kommunen. Vi finns på plats i hela kommunen och har därför alltid nära hem till dig.

Hemtjänstpersonalen arbetar i mindre arbetslag och har ansvar för ett antal personer som har behov av stöd, service och omvårdnad.

I hemtjänsten ingår även särskilda uppdrag som till exempel anhörigstöd, dagomsorg, demensteam, inköpsteam, larm, nattpatrull, fixartjänst, träffpunkter och äldrelägenheter.

Verksamhetschef Hemtjänsten
Ann-Helen Svensson
ann-helen.svensson@kungsbacka.se

Biträdande verksamhetschef
Monika Linghoff
monika.linghoff@kungsbacka.se

Hemtjänstgrupper i geografiska områden

Onsala
Enhetschef
Lovisa Almquist
0300-83 47 41
lovisa.almquist@kungsbacka.se

Kullavik,
Enhetschef
Cecilia Thornström
0300-83 50 12
cecilia.thornstrom@kungsbacka.se

Vallda 
Enhetschef
Charlotte Bengtsson
0300- 83 83 83
charlotte.bengtsson@kungsbacka.se  

Öster
Järnvägsgatan, Signeskulle
Enhetschef
Ronny Kvilling
0300-83 41 71
ronny.kvilling@kungsbacka.se

Centrum,
City, Varla 
Enhetschef
Elisabeth Wärn
0300-83 52 27
elisabeth.warn@kungsbacka.se

Hede, Älvsåker
Enhetschef
Ann-Helen Liljensten
0300-83 87 59
ann-helen.liljensten@kungsbacka.se

Fjärås
Enhetschef
Sara Nygren
0300-83 46 45
sara.nygren@kungsbacka.se

Gullregnet 
Enhetschef
Eva Mann
0300-83 37 58
eva.mann@kungsbacka.se

Åsa,Frillesås
Enhetschef
Hanna Vestklev
0300-83 51 84
hanna.vestklev@kungsbacka.se