Kontakta oss

På denna sida hittar du kontaktuppgifter till oss som arbetar på Toråsskolan. Hittar du inte det du söker kan du alltid vända dig till vår expedition.

Besöksadress

Toråsskolan
Pedagogiskt område Norr
Rörmöstvägen 7
434 90 Vallda

Skolexpedition

Skoladministratör Charlotte Grahn
Telefon 0300-83 50 70
E-post torasskolan@kungsbacka.se

Skolledning

Verksamhetschef: Tommy Korsell
Telefon 0300-83 57 41
Övergripande ansvar för det pedagogiska området
E-post tommy.korsell@kungsbacka.se

Rektor år F-9 Anders Jägerbrink
Telefon 0300-83 50 74
E-post anders.jagerbrink@kungsbacka.se

Förskolechef Katharina Wikström
Telefon 0300-83 58 01
Vallda Backa och Vallda Sandö förskolor
E-post katharina.wikstrom@kungsbacka.se

Skolhälsovård

Skolsköterska F-3 Siv Herbertzon
Telefon 0300-83 50 95
E-post siv.herbertzon@kungsbacka.se

Skolsköterska 4-9 Eva Bernland
Telefon 0300-83 50 61
E-post eva.bernland@kungsbacka.se

Skolkurator Sandra Ekeving
Telefon
E-post sandra.ekeving@kungsbacka.se

Skolpsykolog Jakob Andersson
Kontakt sker via elevhälsoteamet.

Specialpedagoger

Specialpedagog Agneta Kling-Hult
Telefon 0300-83 50 97
E-post agneta.kling-hult@kungsbacka.se

Specialpedagog Malena Winsnes
Telefon 0300-83 50 97
E-post malena.winsnes@kungsbacka.se

Specialpedagog Annica Lindén
Telefon 0300-83 50 97
E-post annica.linden@kungsbacka.se

Specialpedagog Graham Watson
Telefon 0703-50 01 33
E-post graham.watson@kungsbacka.se

Studie- och yrkesvägledare

Studie- och yrkesvägledare Christian Alm
Telefon 0300-83 88 04
E-post christian.alm@kungsbacka.se
Torsdagar och fredagar

Blå huset

Allrum och fritids för F-1D, 3A

Telefon 0300-83 50 83

Arbetsrum F till 5

Telefon 0300-83 50 84

Allrum och fritids för F-1C, 2A

Telefon 0300-83 50 85

Röda huset

6A, 6B, 6C, allrum och fritidsklubb

Telefon 0300-83 50 87

Arbetsrum 2B, 3B, 6A, 6B, 6C

Telefon 0300-83 50 88

Allrum och fritids för 2B, 3B

Telefon 0300-83 50 89

Vallda Torås

Allrum och fritids för F-1E

Telefon 0300-83 50 75

Allrum och fritids för F-1F

Telefon 0300-83 50 86

Gula huset

Allrum och fritids F-1A, 3C

Telefon 0300-83 50 77

Arbetsrum F-3

Telefon 0300-83 50 78

Allrum och fritids F-1B, 2C

Telefon 0300-83 50 79

Vita huset

Arbetsrum 4A, 4B

Telefon 0300-83 52 04

Arbetsrum 4C

Telefon 0300-83 52 54

Grå huset

Arbetsrum 5A, 5B, 5C

Telefon 0300-83 50 94

Arbetsrum 7C, 8C, 9B, 9C

Telefon 0300-83 50 98

Gröna huset

Arbetsrum 7B, 9A, 8B

Telefon 0300-83 50 67

Arbetsrum 7A, 8A

Telefon 0300-83 50 68

Praktisk- estetiska ämnen

Arbetsrum praktisk- estetiska ämnen

Telefon 0300-83 50 96