Kontakta oss

På denna sida hittar du kontaktuppgifter till oss som arbetar på Toråsskolan. Hittar du inte det du söker kan du alltid vända dig till vår expedition.

Besöksadress

Toråsskolan
Pedagogiskt område Norr
Rörmöstvägen 7
434 90 Vallda

Skolexpedition

Skoladministratör Charlotte Grahn
Telefon 0300-83 50 70
E-post torasskolan@kungsbacka.se

Skolledning

Verksamhetschef: Tommy Korsell
Telefon 0300-83 57 41
Övergripande ansvar för det pedagogiska området
E-post tommy.korsell@kungsbacka.se

Rektor år F-3 Helen Andersson
Telefon 0300-83 50 74
E-post helen.c.andersson@kungsbacka.se

Rektor år 4-6 Cecilia Hasselberg
Telefon 0300-83 74 17
E-post cecilia.hasselberg@kungsbacka.se

Rektor år 7-9 Dan Sadé
Telefon 0300-83 50 82
E-post dan.sade@kungsbacka.se

Förskolechef Katharina Wikström
Telefon 0300-83 58 01
Vallda Backa och Vallda Sandö förskolor
E-post katharina.wikstrom@kungsbacka.se

Skolhälsovård

Skolsköterska år F-3 Siv Herbertzon
Telefon 0300-83 50 95
E-post siv.herbertzon@kungsbacka.se

Skolsköterska år 4-9 Eva Bernland
Telefon 0300-83 50 61
E-post eva.bernland@kungsbacka.se

Skolkurator 
Telefon
E-post 

Skolpsykolog Maria Dellenmark
Kontakt sker via elevhälsoteamet.

Specialpedagoger och speciallärare

Speciallärare år F-3 Cecilia Karlsson
Telefon 0300-83 56 90
Epost cecilia.karlsson@kungsbacka.se

Specialpedagog år 4-6 Rebecca Lindquist
Telefon 0300-83 50 97
E-post rebecca.lindquist@kungsbacka.se

Specialpedagog år 7-9 Astrid Vikgren
Telefon 0300-83 56 89
E-post astrid.vikgren@kungsbacka.se

Studie- och yrkesvägledare

Studie- och yrkesvägledare Christian Alm
Telefon 0300-83 88 04
E-post christian.alm@kungsbacka.se
Torsdagar och fredagar

Blå huset

Allrum och fritids för F-1D, 2A

Telefon 0300-83 50 83

Arbetsrum F till 5

Telefon 0300-83 50 84

Allrum och fritids för F-1C, 3A

Telefon 0300-83 50 85

Röda huset

4A, 4B, 4C, allrum och fritidsklubb

Telefon 0300-83 50 87

Arbetsrum 2B, 3B, 4A, 4B, 4C

Telefon 0300-83 50 88

Allrum och fritids för 2B, 3B

Telefon 0300-83 50 89

Vallda Torås

Allrum och fritids för F-1E

Telefon 0300-83 50 75

Allrum och fritids för F-1F

Telefon 0300-83 50 86

Gula huset

Allrum och fritids F-1A, 2C

Telefon 0300-83 50 77

Arbetsrum F-3

Telefon 0300-83 50 78

Allrum och fritids F-1B, 3C

Telefon 0300-83 50 79

Vita huset

Arbetsrum 5A, 5B

Telefon 0300-83 52 04

Arbetsrum 5C

Telefon 0300-83 52 54

Grå huset

Arbetsrum 6A, 6B, 6C

Telefon 0300-83 50 94

Arbetsrum 7B, 7C, 8B, 9C

Telefon 0300-83 50 98

Gröna huset

Arbetsrum 7A, 8A, 9B

Telefon 0300-83 50 67

Arbetsrum 9A, 8C

Telefon 0300-83 50 68

Praktisk- estetiska ämnen

Arbetsrum praktisk- estetiska ämnen

Telefon 0300-83 50 96