Gymnasium & Arbetsmarknad

Gymnasium & Arbetsmarknad ansvarar för planering, utveckling och drift av kommunens

  • tre gymnasieskolor
  • gymnasiesärskola
  • yrkeshögskola
  • vuxenutbildning
  • studie- och yrkesvägledning
  • kommunens arbetslivsenhet
  • försörjningsstöd
  • etablering av nyanlända

Gymnasium & Arbetsmarknad har ca. 500 anställda.

De avgörande besluten inom Gymnasium & Arbetsmarknad område fattas av politikerna i nämnden för Gymnasium & Arbetsmarknad.

Förvaltningschef
Cynthia Runefjärd
0300-83 41 50
cynthia.runefjard@kungsbacka.se 

Gymnasiechef
Jonas Fransson
0300-83 35 95
jonas.fransson@kungsbacka.se

Biträdande gymnasiechef
Christer Hagman
0300-83 33 01
christer.hagman@kungsbacka.se

Verksamhetschef Kompetenscentrum
Karin Zetterman
0300-83 86 70
karin.zetterman@kungsbacka.se

Biträdande verksamhetschef Kompetenscentrum
Natalja Kahraman
0300-83 54 93
natalja.kahraman@kungsbacka.se

Verksamhetschef Stöd & Styrning
Lotta Nord
0300-83 48 63
lotta.nord@kungsbacka.se 

Verksamhetschef Utveckling
Frida Fogelmark 
0300-83 44 25
frida.fogelmark@kungsbacka.se 

För att kontakta nämnden för Gymnasie & Vuxenutbildning

gymnasie.vuxenutbildning@kungsbacka.se